Strony dla osób niepełnosprawnych

Szacuje się, że w Polsce jest prawie 8 mln. osób, które mogą mieć problem z przeglądaniem większości stron internetowych. Do tej grupy można zaliczyć osoby:

  • niewidome i niedowidzące
  • mające problemy ze sprawnością ruchową
  • przeglądające strony za pomocą starszych wersji przeglądarek
  • przeglądające internet przy użyciu przeglądarek alternatywnych (np. przeglądarek tekstowych, czy z wyłączonymi obrazkami)
  • posiadające wolne połączenie z internetem
  • mające problem z rozróżnianiem kolorów

Jak łatwo zauważyć, zalecenia WCAG to nie tylko ułatwienie dla osób, które są postrzegane jako osoby "niepełnosprawne", to także umożliwienie przeglądania stron jak największej ilości użytkowników.

Tworzenie stron dla osób niepełnosprawnych niestety nie jest standardem w Polsce. Nie każdy tworzący strony internetowe wie, że wystarczy stosować tylko kilka prostych zasad, aby umożliwić przeglądanie internetu osobom ograniczonym na różne sposoby. Należy pamiętać, że wytyczne WCAG należy stosować, aby nie wykluczać osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, niewidomych, ale także osób korzystających z przeglądarek tekstowych, czy też posiadających bardzo wolne łącze internetowe.

Stosowanie wytycznych WCAG pozwala na udostępnianie praktycznie wszystkich możliwości jakie daje internet osobom korzystających z alternatywnych metod przeglądania stron WWW. Zaczynając na prostych stronach firmowych, poprzez bardziej zaawansowane sklepy internetowe, kończąc na prezentacji treści multimedialnych. Wszystko to może być dostępne dla szerokiej grupy społecznej, jaką są osoby niepełnosprawne.

Jeżeli ciekawi Cie, czy Twoja strona internetowa jest dostępna dla osób z ograniczeniami, skontaktuj się z nami. Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Szybka Wycena

Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.