Dostępność stron internetowych WCAG
Deklaracja dostępności cyfrowej
Każdy podmiot publiczny, częściowo finansowany z pieniędzy publicznych jest zobowiązany do umieszczenia na swojej stronie internetowej deklaracji dostępności cyfrowej. Jest to oddzielny artykuł umieszczony na stronie www, gdzie publikuje się aktualny stan dostępności strony internetowej, a w przypadku podmiotów posiadających nieruchomości należy umieścić tam deklaracje dostępności architektonicznej.
Deklaracja ta tworzona jest w specjalnym schemacie wraz ze specjalnym oznaczeniem niektórych elementów deklaracji. Należy pamiętać że jest to wymóg nałożony przez Ministerstwo Cyfryzacji i za brak deklaracji dostępności grozi kara finansowa.
Deklaracja wymaga przeglądu - raz do roku do końca marca należy ją przejrzeć i zaktualizować.
Tworzymy deklaracje dostępności cyfrowej na podstawie audytów WCAG 2.1 oraz aktualizujemy istniejące już deklaracje dostępności - zapraszamy do kontaktu.
Dostępność cyfrowa podmiotów publicznych
Ustawa o dostępności cyfrowej została przyjęta w Polsce 4 kwietnia 2019 roku. Jej celem jest zapewnienie równego dostępu do treści i usług online dla osób z niepełnosprawnościami.
Ustawa obejmuje podmioty publiczne, w tym między innymi: szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe.
W myśl tej ustawy wszystkie podmioty publiczne mają obowiązek przystosować swoje strony internetowe i aplikacje mobilne do wymagań załączonych do tej ustawy.
Za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o dostępności cyfrowej, minister Cyfryzacji może zastosować kary pieniężne.
Dostępność cyfrowa WCAG
Należy pamiętać, że zapewnienie dostępności cyfrowej jest ważne nie tylko dla podmiotów publicznych, ale każda firma która chce dotrzeć do jak największej ilości klientów powinna zadbać o to żeby strona internetowa spełniała wymagania dostępności WCAG.
Szacuje się, że w Polsce z jest około 3 milionów osób zagrożonych wykluczeniem z powodu swoich niedoskonałości. Jest między nimi osoby niedowidzące czy niewidome, osoby mające problemy z ruchomością, które muszą korzystać ze specjalnych urządzeń pomagających im w korzystaniu z internetu. Warto zadbać o to żeby nie stracić tych klientów i dostosować swoją stronę www do zaleceń dostępności cyfrowej.
Potrzebujesz deklaracji dostępności na swoją stronę www?
Skontaktuj się z nami
WCAG 2.1 w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej
W przypadku podmiotów publicznych finansowanych z budżetu państwa strony internetowe i aplikacje mobilne mogę nie spełniać wszystkich założeń WCAG, o ile braki w zgodności z WCAG zostały wypisane w deklaracji dostępności oraz istnieje plan naprawczy tych błędów.
Sytuacja ma się inaczej przypadku projektów dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej lub dofinansowania z jakiegoś programu krajowego. Najważniejsza jest informacja co dokładnie zakładał dany projekt i czy zostało w nim wpisane zapewnienie dostępności cyfrowej (obecnie jest to praktycznie norma w przypadku projektów z UE)
W momencie gdy mamy w projekcie wpisane zapewnienie dostępności cyfrowej dla naszej strony internetowej lub aplikacji - musimy tą dostępność zapewnić. Warto jest o tym pomyśleć w momencie gdy strona jest tworzona, ponieważ później możemy mieć problemy żeby zapewnić zgodność z WCAG, a tym samym pomyślnie rozliczyć projekt.
W przypadku gdy Państwa projekt jest już stworzony i mają Państwo problem z zapewnieniem dostępności cyfrowej i zgodnością z WCAG 2.1 zapraszamy do kontaktu - postaramy się wszystko wytłumaczyć i pomóc.
Podlegasz pod ustawę o dostępności cyfrowej i nie wiesz co dalej?
Napisz - postaramy się pomóc
Wytyczne WCAG
Większość zaleceń ustawy o dostępności cyfrowej opiera się na wytycznych WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Jest to zbiór kilkudziesięciu zaleceń dotyczących różnych aspektów korzystania ze stron internetowych.
Są tam zalecenia do tego w jaki sposób powinny być tworzone formularze umieszczane na stronach internetowych, w jaki sposób oznaczać multimedia oraz tabele. Dość dużą uwagę przykłada się do sposobu nawigacji po stronie, ze szczególnym uwzględnieniem korzystanie ze strony bez użycia kursora.
Ważnym aspektem wytycznych WCAG jest też dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz kontrastu strony internetowej. Możliwość powiększania czcionki bez zaburzenia struktury i układu strony. Odpowiednie oznaczenie plików do pobrania oraz linków zewnętrznych.
Wytyczne WCAG zalecają też tworzenie treści ogólnie zrozumiałej o ile jest to możliwe. Używanie prostego słownictwa pozwala na łatwiejsze przetłumaczenie strony oraz jej zrozumienie przez oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Prosty i zrozumiały język ma też wpływa na pozycjonowanie strony Drupal SEO.